Coach of the Year

Evan Cohn, Bohemia Manor

Oversaw Eagles squad that won Cecil County Invitational and placed third at 1A East Region Meet despite graduation of several key athletes from previous campaign … led team that produced two individual state champions, three individual region champions and a region crown in 4x800-meter relay … five-time All-County Coach of the Year.

Athlete of the Year

Anthony Egurola

Bohemia Manor, Sr.

Saved his best for last, capturing the 1A State Championship in the 110-meter hurdles … minutes later, added second-place result in 100-meter dash at state meet … posted fourth-place result in state and second-place in regionals in 300-meter hurdles … dominated Cecil County Invite, winning both hurdle events, 100 and 400-meter dashes … swept hurdle events at UCBAC Championships … placed third at East Region Meet in 200-meter dash … contributor on 4x400-meter relay that competed at states … back-to-back All-County selection.

Jayden Dorey

North East, Jr.

Area’s top male pole vaulter, placing first at Cecil County Invite, third at Susquehanna Division Meet and fourth at UCBAC Championships … 2018 honorable mention.

Jalen Giles

North East, Sr.

Placed first at Cecil County Invite and third at Susquehanna Division Meet in 200-meter dash … finished second at Cecil County Invite and first at Susquehanna Division Championships in 100-meter dash … took third at Cecil County Invite in long jump and added sixth-place result at 2A East Region Meet … three-time All-County selection.

Ryan Goodwin

North East, So.

Topped local competition in discus, earning top throw at Cecil County Invite … added third-place result in discus at Susquehanna Division Championships … finished seventh at 2A East Region Meet in event.

Jireh Jones

Perryville, Sr.

Local champion at high jump, winning Cecil County Invite and placing third in event at UCBACs … added fourth-place result at 1A East Region Meet in long jump, qualifying for states … took second at Cecil County Invite, fourth at 1A East Region Meet and fifth at UCBACs in long jump … member of 4x100-meter relay that took second at Cecil County Invite … contributor on 4x400-meter relay that placed second at Cecil Invite and regionals, qualifying for states … participant in 400-meter run, taking second at region meet and advancing to states.

Logan Kelsch

Rising Sun, So.

Thrower who placed second at Cecil County Invitational at discus … capped year with strong postseason performance, placing fourth at 2A East Region Meet and eighth at states in discus.

Zach Laird

Bohemia Manor, Sr.

Placed second in 3,200- and 1,600-meter runs at 1A East Region Meet, qualifying for states … went on to place fifth in state in two-mile and ninth in mile … finished second in mile and two-mile races at Cecil County Invite … member of 4x800-meter relay that won Cecil County Invite, and took fourth at states … contributor on 4x400-meter relay that took ninth at states … placed third at Cecil County Invite in 800-meter run … 2016 honorable mention … three-time All-County selection, including 2017 Athlete of the Year.

Alex Longeway

Bohemia Manor, Sr.

Repeated as 1A State champion in 3,200-meter run … placed second in state in 1,600-meter run … captured East Region and Cecil County Invite crowns in mile and two-mile races … added third-place result in Chesapeake Division Meet in mile run … posted top finish at Cecil Invite, second-place result at Chesapeake Division Meet and third-place result at East Region Meet in 800-meter run … member of 4x800-meter relay that won regionals and Cecil Invite and placed fourth at states and division tournament … three-time All-County selection, including 2018 Athlete of the Year.

Theodore Mercer

Rising Sun, Jr.

Stand out at long jump, placing first at Cecil County Invite and Susquehanna Division Championships, taking second at UCBAC Championships and finishing fourth at 2A East Region Meet to qualify for states, where he placed 10th … finished fourth in 100- and 200-meter runs at Cecil County Invite.

Jeremiah Taylor

Elkton, Jr.

Finished second at Cecil County Invite and Susquehanna Division Meet and sixth at UCBACs in 300-meter hurdles … member of 4x200-meter relay that placed third at 2A East Region Meet … member of 4x400-meter relay that won Cecil County Invite and divisionals and took fourth at region meet, qualifying for states … placed sixth at region meet in 200-meter hurdles, qualifying for states.

Jake Waltzer

North East, So.

Delivered top performance at Cecil County Invite in shot put … placed fifth at Susquehanna Division Meet in same event and seventh-place finishes at UCBACs and 2A East Region Meet … ended fourth at Cecil County Invite in discus … took second in pole vault at Cecil County Invite.

Tashawn Watters Jr.

Elkton, Jr.

UCBAC champion in the triple jump … added top finish in event at Cecil County Invite and Susquehanna Division Meet … placed third in triple jump at 2A East Region Meet, qualifying for states … just missed heading to states in high jump, placing fifth at East Region Tournament … contributor on the 4x200-meter relay that won division crown and took third at regionals … member of 4x100-meter relay that placed first at Cecil County Invite … back-to-back All-County selection.

Honorable Mention

Ryan Fitzwater, Bo Manor

Easton Shelley, Elkton

Cameron Spaeth, Elkton

Kharee Stephens, Elkton

Frank Turner, Elkton

Michael Duong, North East

Josh Klinges, North East

Brian Kennan, Perryville

Erik Iwersen, Rising Sun

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.